Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In a slow reaction, heat is being evolved at a rate about 10mW in a liquid. If the heat were being generated by the decay of  P  32, a radioactive isotope of phosphorus that has half-life of 14 days and emits only beta-particles with a mean energy of 700KeV, estimate the number of  P  32 atoms in the liquid. Express your answer in form of  A×1017 and fill 5A in OMR sheet.  [Take : l n 2 = 0.675]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 8.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

= 700 × 103 × 1.× 1019 × dNdt=10 × 103;

dNdt=1021014×17×16=101211.2=λN0

  λ=ln  214×86400N0=14×86400×101211.2ln2= 160×1015  

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring