Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In a stack there are 5 books each of thickness 20 mm and 5 paper sheets each of thickness 0.016 mm. The total thickness of the stack is ____mm.


see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Concept- In a stack there are 5 books each of thickness 20 mm and 5 paper sheets each of thickness 0.016 mm. To find thickness of stack we use the formula,Question Image.
Thickness of 5 books =5×20=100 mm
Number of paper sheets = 5
Each sheet of paper is 0.016 mm thick.
So, thickness of 5 paper sheets =5×0.016=0.080 mm
Here, l=5, b=20,  h=0.016.
Here, the stack's overall thickness equals the sum of its five book and five paper thicknesses.
Question ImageQuestion Image.
The total thickness of stack is Question Image.
Hence, the answer is 100.08mm
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
In a stack there are 5 books each of thickness 20 mm and 5 paper sheets each of thickness 0.016 mm. The total thickness of the stack is ____mm.