Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In a typical Indian Buggy (a luxury cart drawn by horses), a wooden plate is fixed on the rear on which one person can sit. A buggy of mass 200kg is moving at a speed of 10km/h . A person running at the speed of 4km/h jumps and sits on the wooden plate of the buggy., the person sits on the wooden plate. If the mass of the person is 25Kg, what will be the new velocity of the buggy in km/h?

 [[1]]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 9.3.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Using the formula for the law of conservation of linear motion in accordance with the mass of the buggy and the boy with respect to the buggy and boy's velocity, it is possible to determine the new velocity of the buggy in the situation stated above.
Formula used:
The rule of conservation of linear motion's formula yields the buggy's new speed;

m1v1+m2v2=m1+m2×V

Where m1 stands for the buggy's mass, m2 for the boy's mass, v1 for the bugghy's velocity, v2 for the boy's velocity, and V for the buggy's ultimate new velocity.

The data given in the problem are;
The mass of the buggy is, m1=200  Kg.
The mass of the person is, m2=25  Kg.
The speed by which the buggy is moving is, v1=10  Kmh1.
The speed by which the person is moving is, v2=4  Kmh1.
Let the buggy and boy form a system.
The new velocity of the buggy is given by the formula of the law of conservation of linear motion;
So, the initial momentum of the system is equal to the final velocity.
m1v1+m2v2=(m1+m2)×V
Where, V is the final new velocity of the buggy.
For,
M1=m1v1+m2v2
Substituting the values for the mass of the buggy and the person and the values of the velocity of the buggy and the person in the above equation.
M1=(200×10)+(25×4)
On simplification,
M1=2000+100
M1=2100 (1)
For,
M2=(m1+m2)×V
Substituting the values for the mass of the buggy and the person and the values of the velocity of the buggy and the person in the above equation.
M2=(200+25)×V
M2=225  V (2)
Since the final and the initial momentum acting on the body are equal.
M1=M2
By equating the (1), (2) equations we get
2100=225  V
Since we only need the final new velocity of the buggy;
V=2100225
On simplification,
V=283
V=9.3  kmph

∴ The final new velocity of the buggy is given as V=9.3 kmph.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring