Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In a Young's double slit experiment, the slits are 2 mm apart and are illuminated with a mixture of two wavelength λ0=750 nm and λ=900 nm . The minimum distance from the common central bright fringe on a screen 2 m from the slits where a bright fringe from one interference pattern coincides with a bright fringe from the other is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.5 mm

b

3 mm

c

4.5 mm

d

6 mm

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

n×900×109=nλ1Dd=(n+1)λ2Dd(n+1)750×109n=5
Minimum distance from central maxima
=nλ1Dd=5×900×109×22×103=4.5mm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring