Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In an ac circuit shown below, voltages Vxy  and Vyz  are 100 V each. If the main line current is 5A, then, [All given values are RMS values]

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Power Consumed in circuit 2503 watt

b

The capacitive reactance of circuit will be  40Ω

c

If  Vsource=1002sin(100πt), then current through resistor  IR=532sin(100πtπ3)

d

Current in capacitor C is lagging voltage  VYZ by 300.

answer is A, B, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

V¯source=V¯XY+V¯YZ

Question Image

 

 

 

 

And since V¯L is perpendicular to  I¯
Question Image

 

 

 

 

 

So ϕ between I and V s is 300
 <P>=VsIcos300 =100(5)32 =2503watt Xc=VcIc=100Isin300=1005/2=40Ω IR=IR0sin(ωt600) =I 0cos300sin(ωtπ3)=532sin(ωtπ3)

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring