Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In an atom, an electron is moving with a speed of 500 m/s with an accuracy of 0.006%. certainty with which the position of the electron can be located is            (h =6.651034 kg m2s1, mass of electron, me=9.1×1031 kg)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

6.10 × 10-3m

b

1.62 × 10-4m

c

3.89 × 10-3m

d

1.92 × 10-3m

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Δv=0.006100×500ms1

=3×102ms1

Δx×mΔv=h4π

Δx=h4πmΔv

=6.6×1034ktgm2s14×3.14×9.1×1031kg×3×102ms1

=1.92×103m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
In an atom, an electron is moving with a speed of 500 m/s with an accuracy of 0.006%. certainty with which the position of the electron can be located is            (h = 6.6 5 10−34 kg m2s−1, mass of electron, me = 9.1 × 10−31 kg)