Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In an electrical circuit, two resistors of 2 Ω and 4 Ω respectively are connected in series to a 6 V battery. The heat dissipated by the 4 Ω resistor in 5 s will be?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

15 J

b

10 J

c

20 J

d

30 J

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Two resistances of 2 Ω and 4 Ω are given. Also, these resistances are connected in series.
Rs=2+4
Rs=6 Ω
Using Ohm’s law, the current can be calculated as,
I=VRs
I=66
I=1 A
Therefore, heat dissipation in the 4 Ω resistor is equal to
H=I2Rt
H=12×4×5
H=20 J
Hence, the heat dissipation is equal to 20 J.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring