Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In an electrical circuit, two resistors of  6Ω and 8Ω respectively are connected in series to a 12 V battery. The heat dissipated by the 8Ω resistor in 5 s will be

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

5 J

b

10 J

c

28.9 J

d

30 J

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 Calculate the equivalent resistance using the formula for a series combination of resistors.
Rs=R1+R2
Then calculate the current flowing through the circuit using Ohm's law.
I=VRqq

Finally, calculate the heat dissipated in the given resistor by following the formula.
H=I2R2i
Resistance R1=6Ω
Resistance R2=8Ω
Potential difference (V)=12 V
Time (t)=5 s
Resistors are connected in series and the total resistance is
Resistance of the circuit, Req=6+8=14Ω
The total current is calculated using Ohm's law as follows,
I=VReqI
Current,
I=1214=0.85 A
Hence, the heat dissipated by 8Ω in 5 seconds will be
H=I2R2t=0.852×8×5=28.9 Joule
Hence the heat dissipated by the 8Ω resistor in 5 seconds is 28.9 Joule.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring