Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In an experiment of the photoelectric effect, light from a point source of monochromatic light of way length 3000 is incident on a metal surface. If kinetic energies of photoelectrons range from zero 4×10-19J, then

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

saturation current will be doubled on reducing the distance from the source to half

b

stopping potential for this light is 2.5V

c

threshold wavelength for the material is 7590Å

d

 stopping potential will be doubled on reducing the distance and the wavelength of light source by half

answer is A, B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Kmax=4×10-19J=4×10-191.6×10-19=2.5 eV  Stopping potential =2.5 V  Since, Kmax=hc1λ-1λ0 2.5=1240300-1240λ0 λ0=759 nm=7590

Stopping potential will not change by changing the distance from source. Also reducing the wavelength by half does not double the stopping potential as the work function does not change.

Reducing the distance from the source to half increases the intensity and saturation current four times.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring