Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In an experiment on the determination of Young’s Modulus of a wire by Searle’s method, following data is available. (don’t consider significant figures)
Normal length of the wire L=110 cm 
Diameter of the wire d = 0.01 cm 
Elongation in the wire l=0.125 cm 
This elongation is for a tension of 50 N. The least counts for L,d and l are 0.01 cm, 0.00005 cm and 0.001 cm respectively. Calculate the maximum percentage error nearest to an integer in calculating the value of Young’s modulus (Y)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 2.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Y=StressStrain=T/Al/LY=TLAl=4TLπd2l, ΔYY=ΔLL+Δll+2Δdd

Since 4Tπ is a constant, so it does not contribute anything to the net error.

ΔYY=0.01110+0.0010.125+2(0.000050.01)ΔYY×100%=0.009+0.8+1=1.809%

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring