Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In double slit experiment, a light of wavelength λ=600nm is used. When a film of material 3.6×103cm  thick was placed over one of the slits, the fringe pattern

was displaced by a distance equal to 30  times that between two adjacent fringes. What is the refractive index of the martial?

 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

8.1

b

5.5

c

7.2

d

1.5

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Wavelength λ=600nm=600×109m

Thickness t=3.6×103cm

Number of fringes n=30

Refractive index μ=nλt+1     (n=(μ1)tλ)

                                =30×6×1073.6×105+1

                             =0.5+1

                     μ=1.5

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring