Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In duma’s method for estimation of nitrogen 0.25g of an organic compound gave 44 ml of nitrogen collected at 300K temperature and 725 mm pressure. If the aqueous tension at 300K is 25mm, the percentage of nitrogen in the compound is x. What is the x2__________(Round off to the nearest integer)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 9.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Actual pressure,72525=700 mm
Volume of nitrogen =273×700×44300×760=36.88 ml
22400 ml of nitrogen at STP weight = 28 gm 
So 36.88 ml of N2 ast STP weight=28×36.8822400=0.0461 gm
% of N2 in organic compund =0.04610.25×100=18.4

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring