Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In Dumas' method for estimation of nitrogen, 0.3 g of an organic compound gave 50 mL. of nitrogen collected at 300 K temperature and 715 mm pressure. What will be the percentage composition of nitrogen in the compound? (Aqueous tension a 300 K= 15 mm)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

55.11%

b

82.74%

c

17.46% 

d

22.38 %

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

50 mL of nitrogen are collected at 300 K and 715 mm of pressure; the actual pressure is 715-15, which equals 700 mm.

the amount of nitrogen at STP=273×700×50300×760

22,400 mL of N2 at STP weighs = 28g

Nitrogen weighs 41.9 mL. =28×41.922400g

proportion of nitrogen =28×41.9×10022400×0.3=17.46%

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring