Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In Duma's method for the estimation of nitrogen, 0.25 g of an organic compound gave 40 mL of nitrogen collected at 300 K temperature and 725 mm pressure. If the aqueous tension at 300 K is 25 mm Hg, the percentage of nitrogen in the compound is :

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

18.20

b

17.36

c

16.76

d

15.75

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

m=0.25 g, V1​=40 ml, T1​=300 K, P1​=725 mm−25 mm=700 mm.
 

P0​=760 mm, T0​=273 K, V0​= ?

V0=P1V1T1×T0P0=700×40300×273760=33.53 mL

At STP, 22400 mL of nitrogen occupies 22400 mL

22400 mL of N2​ at STP weighs = 28 gm
Hence the mass of nitrogen which corresponds to 33.53 mL is 22400 mL is 28×33.53224000=0.0419 g

The percentage of nitrogen is 0.0419×1000.25=16.76 %

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring