Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In Duma’s method of estimation of nitrogen, 0.1840g of an organic compound gave 30mL of nitrogen collected at 287K and 758 mm of Hg pressure. The percentage composition of nitrogen in the compound is (round off to the Nearest Integer)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

20%

b

90%

c

19%

d

22%

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given data: 

In estimation of nitrogen, 0.1840g of an organic compound gave 30mL of nitrogen collected at 287K and 758mm of Hg pressure.

To find, the percentage of nitrogen in the compound.

Explanation;

Let us the look at the equation

Mass of the organic substance is 0.3 g
 Here, Volume of the Nitrogen which is collected = 50 mL
 Temperature stated as T1 = 300 K

V pressure of water is 15 mm
 Now the actual pressure in dry nitrogen is 715−15=700 mm
 In STP, P2​=760 mm and T2​=273 K then V2​=?
 T1​P1​V1​​=T2​P2​V2​​

300×700×50​=273×760×V2

or

 Mass % of N2= mass of N×100 total mass =34.888×103×1000.184 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring