Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In H-atom, the electron in one of the orbit has a potential energy of -1.70ev. Then which among the following are correct

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Velocity of e- should be 545 km/sec

b

Radius of that particular orbit is 0.84 nm

c

K.E of e- in that orbit is +3.4 ev

d

Velocity of e- in that orbit should be 727 km/sec

answer is A, B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Energy of an e- in nth bohr orbit is 13.6ev/n2 Hence for 4th orbit

=13.6/16=0.85evT.E its K.E=+0.85evPE=1.70ev

(i) Velocity of ein 4th Bohr orbit of H-atom =21804km/sec=545km/sec

(ii) Radius of 4th Bohr orbit of H-atom is 0.0529×16nm=0.0529×nm=0.84nm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
In H-atom, the electron in one of the orbit has a potential energy of -1.70ev. Then which among the following are correct