Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In Lenard’s experiment for photo-electric effect Nickel surface is irradiated by ultraviolet light of 

200 nm.  Work function of Ni is 5 eV.  If the collector is given +5 V w.r.t. to the emitter (Ni) then the range of kinetic energy of electrons on reaching the collector will be  

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

0 to 1.2eV

b

5eV to 6.2eV

c

0 to 6.2eV 

d

0 to 3.8eV

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

E=124002000=6.2eV

W = 5eV

KEmax=EW

= 6.2 –5

= 1.2 eV

With anode +5V, 

KEmax=1.2+5=6.2eV

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring