Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In refrigerator, one removes heat from a lower temperature and deposits to the surroundings at a higher temperature. In this process, mechanical work has to be done, which is provided by an electric motor. If the motor is of 1kW power, and heat is transferred from 30Cto270C, find the heat taken out of the refrigerator per second assuming its efficiency is 50% of a perfect engine.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

14kJ

b

12kJ

c

19kJ

d

20kJ

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Efficiency of a perfect engine working between 30C and 27C (i.e., T2=270K and T1=300K   )

 ηengine =1T2T1=1270K300K=0.1 

Since efficiency of the refrigerator (ηref. ) is 50% of ηengine  

ηref. =0.5ηengine =0.05

(Using (i)) If Q1 is the heat transferred per second at higher temperature by doing work W, then ηref.=WQ1 or Q1=Wηrec.=1kJ0.05=20kJ ( as W=1kW×1s=1kJ)

Since ηref  is 0.05, heat removed from the refrigerator per second, i.e.,

Q2=Q1ηref. Q1=Q1(1ηref. ) =20kJ(10.05)=19kJ

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring