Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In searle’s experiment for the determination of young’s modulus of material of the  wire, the  diameter of wire as measured by a screw gauge of least count 0.001cm is 0.050cm. The  length of the wire, measured by a scale of least count 0.1cm is 100.0cm. when a mass of  5.00kg, as measured by a spring balance of least count 0.01kg, is suspended from the  wire, the extension is 0.125cm as measured by a micrometer of  least count 0.001cm. From  the given data, find the maximum error in the value of the young’s modulus.  (g=9.8ms2)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.02×1011Nm2

b

10.2×1011Nm2

c

0.102×1011Nm2

d

0.0102×1011Nm2

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

y=MgL(πd24)e        y=5×9.8×1π×(5×104)24125×105        y=1.996×1011Nm2

For maximum error,

Δyy=ΔMM+ΔLL+2Δdd+Δee        Δyy=0.015.00+0.1100.0+2(0.0010.050)+0.0010.125 =0.051         Δy=0.051×1.996×1011  =0.102×1011Nm2

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring