Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In the circuit given below. The energy supplied by the battery to the circuit in two minute is

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

17kJ

b

11kJ

c

16kJ

d

21kJ

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Question Image

 

 

 

 

 

Let x,y,z  be the currents in the circuit as shown.
In the left loop containing cell,  +141(xy)2(xy+z)=0
In the top right loop (clock wise),  2y1z1(xy)=0
In the bottom right loop (clock wise),  1z1(yz)+2(xy+z)=0
Simplifying these equations we get:
3x3y+2z=14 x3yz=0 2x3y+4z=0
Solving these equations, we get  x=10A; y=4A; z=2A
Total current supplied by the battery in one minute  =(emf)×(current)×(60s)
Energy  =14×10×120=16.8kJ=17kJ

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring