Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In the circuit shown, I0  is a constant current generator. Take  I0=4A.  The switch S is kept closed for a long time and opened at time t = 0. The potential difference (VAVB) at time t = ln2 μ s is given by
 

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

83volt

b

103volt

c

23volt

d

2 volt

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

First steady state voltage at t = 0 is with 0.5 Ω  in parallel with 1 Ω

Question Image

 

 

 

 

 

Vi=4(13)=43volt

Final steady state voltage at  t is with only 1 Ω  in parallel
Vf=4  volt 
Time constant after t = 0 is RC=(1Ω)(0.5μF)=0.5  μS
V=483et/τ given  t=2τln2,  V=483(14) =423=103  volt

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring