Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

 In the circuit shown in figure, a 12V battery with unknown internal resistance r is connected to another battery with unknown emf E and internal resistance 1Ω and to a resistance of 3Ω carrying a current of 2A. The current through the rechargeable battery is 1A in the direction shown. Find the unknown current i, internal resistance r and the emf E.

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

i=8A

E=5V, r=2Ω

b

i=3A

E=-5V, r=5Ω

c

i=-3A

E=5V, r=2Ω

d

i=3A

E=-5V, r=2Ω

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Applying loop law equation in upper loop, we have

E+12-ir-1=0

Applying loop law equation in lower loop, we have where

i=1+2=3A

E+6-1=0

Solving these two equations, we get

E=-5V and r=2Ω

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
 In the circuit shown in figure, a 12V battery with unknown internal resistance r is connected to another battery with unknown emf E and internal resistance 1Ω and to a resistance of 3Ω carrying a current of 2A. The current through the rechargeable battery is 1A in the direction shown. Find the unknown current i, internal resistance r and the emf E.