Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In the circuit shown in figure  S1 is open and S2  and S3 are closed. The circuit is in steady state. At time  t=0, switch  S1 is closed and  S2 and S3 are opened simultaneously  V=100volt,R=10Ω,C=100  μF,L=0.03H. Find the maximum charge that will appear on the  capacitor at any time (in coulomb)

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 0.02.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 At time  t=0+, situation is as shown below q=CV=100×106×100=0.01C  
 Energy stored in the capacitor U1=12CV2=12×100×106×1002=0.5J   
 Energy stored in the Inductor U2=12LI2=12×0.03×102=1.5J    
 When charge on capacitor become maximum energy stored  in is U1+U2=2J

q022C=2  q02=4×100×106

q0=2×102=0.02C

Question Image
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring