Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In the circuit shown in figure,

Question Image

E1=10V,E2=4V,r1=r2=1Ω and R=2Ω.

Find the potential difference across battery 1 and battery 2.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

8.5V, 5.5V

b

12.6V, 9.6V

c

9.5V, 15.5V

d

15V, 27V

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 Net emf of the circuit =E1-E2=6V

Total resistance of the circuit =R+r1+r2=4Ω

Current in the circuit, i= net emf  total resistance =64=1.5A

Now,

V1=E1-ir1=10-(1.5)(1)

=8.5V

and

V2=E2+ir2=4+(1.5)(1)

=5.5V

Question Image
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring