Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In the figure shown all the surfaces are frictionless, and mass of the block is m=100g . The block and the wedge are held initially at rest. Now the wedge is given a horizontal acceleration of 10  ms2  by applying a force on the wedge, so that the block does not slip on the wedge. Then find the work done in joules by the normal force in ground frame on the block in 1 s.

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 5.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

If block does not slip then,  a=gtanθ
 10=10tanθθ=450
 Question Image
 Nsinθ=maN×12=0.1×10N=2N S=12×at2=12×10(1)2=5  m WN=NScosθ=2×5×1/2=5J
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring