Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In the figure shown electromagnetic radiations of wavelength 200 nm are incident on the metallic plate A. The photo electrons are accelerated by a potential difference 10 V. These electrons strike another metal plate B from which electromagnetic radiations are emitted. The minimum wavelength of the emitted photons is 100 nm. If the work function of the metal 'A' is found to be 1.9 N eV. The value of N is

Question Image

 Use hv=12400eVÅ, use R ch 13.6eV

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 3.8.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 Energy of incident photons =124002000eV

 Maximum kinetic energy of ejected electrons =124002000ϕ

Maximum kinetic energy of electrons striking plate

B=124002000ϕ+10

Minimum wavelength of photons emitted from

 B=124001000 124002000ϕ+10=124001000ϕ=3.8eV

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring