Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In the given circuit, AB is a wire of resistance 6Ω, length 10 cm, number of electrons per unit volume in material of wire is 1029m3. If cross-sectinal area of wire is 1mm2, then which of the following options are correct?

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Ohmic loss in wire is 6J/s

b

Energy absorbed by electrons is approximately 2×1017J

c

Ohmic loss in wire is 16J/s

d

Energy absorbed by electrons is approximately 2×1016J

answer is A, C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

P=i2R=V2R=V2R=6×66=6J/S

Vd=ineA=11029×1.6×10-19×10-6=10-41.6m/s

KE of one electron=12mvd2=12×9.1×10-31×10-82.56J

Number of electrons in the wire, N=nAl=1029×10-6×0.1=1022

So, energy of all electrons, E=1.77×10-17J2×10-17J

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring