Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In the given figure, S is a monochromatic point source emitting light of wavelength λ=500nm. A thin lens of circular shape and focal length 0.1m is cut into two identical halves L1 and L2  by a plane passing through diameter. The two halves are symmetrically placed about the central axis SO with gap of  0.5mm. The distance along the axis the from S to  L1 and L2 is 0.15m, while that from  L1 and L2 to ‘O’is 1.3m. The screen at O is normal to SO. If the third maxima occurs at point A on the screen find the distance OA?(in mm)

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 1.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Question Image

  1f=1v1u          ϑ=0.3m         0.5×1030.15=d0.45      d=1.5×103m         y=3λDd=3×500×1010×11.5×103          y=103m=1mm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring