Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In the given figure, S is a monochromatic point source emitting light of wavelength λ=500nm. A thin lens of circular shape and of  focal length 0.1m is cut into two identical halves L1 and L2 by a plane passing through to a diameter The two halves are symmetrically placed about the central axis SO with a gap of 0.5mm as shown in fig. The screen is at O normal to SO. If the third intensity  maximum occurs at point A on the screen find the distance OA in cm.
Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 0.1.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

The images of S due to both parts of  lenses are formed at  S1andS2  whose distance ‘v’ from the lens is give n by  1f=1v1u10.1=1v1(0.15)

1v=10.110.15=10110015=15010015=5015=103        v=310=0.3m

From similar  ΔlesSS1S2  andSP1P2

d0.5×103=0.3+0.150.15

d=0.450.15×0.5×103=1.5×103m               yn=3λDd=3×500×109×11.5×103=109×106        yn=103my3=1mm=0.1cm

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring