Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In the Kjeldahl's method for estimation of nitrogen present in a soil sample, ammonia evolved from 0.75 g of sample neutralized 10 mL of 1 M H2SO4. The percentage of nitrogen in the soil is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

35.33

b

45.33

c

43.33

d

37.33

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

According to law of equivalance,
10 ml, 1 M H2SO4 = 20 ml , 1 M NH3
Therefore, weight of 'N' in one mole of NH3 = 14 g
20 x 10–3 mole NH3 means 20 x 10–3 x 14g
sample of organic compound = 0.75 g
Percentage of nitrogen in a organic compound =14×20×1030.75×100=37.33%

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring