Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In the L–C circuit, the capacitor C1 is charged to a potential of 1 volt, and the capacitor C2 and the inductor were initially uncharged. Now switch S1 is closed at t = 0, and at t=1.5π100sec. switch S2 is closed and S1 is opened. After 0.5π100sec. , S2 is also opened. Find final potential difference across the capacitor C2 in volt.

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 3.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

 For L–C1 system
ω1=1LC1=1003 and T1=2πLC1=6π100sec. For LC2 system ω2=1LC2=100  and T2=2πLC2=2π100sec.

 Circuit LC1 is on for 1.5π100=T14 sec 

the charge on capacitor C1 will be zero, so the entire energy 12C1V12 will go in inductor. 

Now after sec. 0.5π100=T24sec. 'i' in the inductor will be zero, so now all the energy 12C1V12 will go in the capacitor C2.

12C1V12=12C2V2212(900μ)(1)2=12(100μ)V22V2=3 volt. 
 


 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring