Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In the photoelectric experiment, if we use a monochromatic light, the I – V curve is as shown. If work function of the metal is 2eV, estimate the power (in watt) of light used. (Assume efficiency of photo emission  =103%, i.e. number of photoelectrons emitted are  103% of number of photons incident on metal.)

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 7.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

hv=w+kmax=7eV

Saturation current =10×106A=ηPhve

=105P7×ee(η is photo emission efficiency)

P=7W.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
In the photoelectric experiment, if we use a monochromatic light, the I – V curve is as shown. If work function of the metal is 2eV, estimate the power (in watt) of light used. (Assume efficiency of photo emission  =10−3%, i.e. number of photoelectrons emitted are  10−3% of number of photons incident on metal.)