Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In the reaction 2NH4Cl(s)+Ca(OH)2(s)CaCl2(s)+2NH3(g)+2H2O(g) the mass of NH3 formed by heating a mixture containing 10.0 g each of NH4Cl and Ca(OH)2 is (Given: Molar mass of Ca=40gmol1

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.5 g

b

4.6 g

c

3.2 g

d

2.5 g

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

We have ξmaxNH4Cl=mNH4Cl/MNH4ClvNH4Cl=10.0g/53.5gmol12=0.0935molξmaxCa(OH)2=mCa(OH)2/MCa(OH)2vCa(OH)2=10g/74gmol11=0.1351molξmaxNH4Cl<ξmaxCa(OH)2, the limiting reagent is NH4Cl

ΔnNH3=VNH3ξmaxNH4Cl=2×0.0935mol=0.1870molmNH3=ΔnNH3MNH3=(0.1870mol)17gmol1=3.18g

 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring