Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In the reaction Fe2O3(s)+3C(s)2Fe(s)+3CO(g), 453kg of iron was obtained from 752 kg of a sample of Fe2O3 The perentage of Fe2O3 in the sample is (Given:  Molar mass of Fe=56gmol1

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

75%

b

80%

c

86%

d

92%

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

We have Fe2O3(s)+3C(s)2Fe(s)+3CO(g)

Molar mass 160gmol1 56gmol1

2×56g of Fe(s)  will be obtained from 160g of Fe2O3 Mass of Fe2O3 from which 453kg of Fe is obtained will be

m=160g2×56g×453kg=647.14kg

Hence, Per cent purity of sample =647.14kg752kg×100=86%

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring