Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In the Searle’s method to determine the Young’s modulus of a wire, a steel wire of length 156 cm and diameter 0.054 cm is taken as experimental wire. The average increase in length for 112kg wt is found to be 0.050 cm. Then the Young’s modulus of the wire.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

2.5 × 1011N/m2

b

3.002 × 1011N/m2 

c

2.002 × 1011N/m2

d

1.002 × 1011N/m2 

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given,

length of steel wire =156cm

diameter = 0.054cm

change in lengthΔL=0.050 cm 

mass of the steel = 1.5 kgwt

radius=d2 r=0.054×10-22 r=2.7×10-4

Thus the young's modulus is,

Force=mg F=1.5×9.8;

F=14.7N; Y=FLAl;

Y=14.7×1.563.14×2.7×10-4×5×10-4; Y=2.002×10-11N/m2;

Hence the correct answer is 2.002×10-11N/m2.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring