Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In the system as shown, mass of the block is 1 kg and spring constant is 25 N/m. The maximum kinetic energy of the block is 50 J. Which of the following statements is Incorrect?


Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

The amplitude of oscillation is 2 m

b

At half of the amplitude, the kinetic energy is 37.5 J

c

At half of the amplitude, potential energy of the spring is 12.5 J

d

At half of the amplitude, potential energy of the spring is 20 J 

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

ω= (K/m) 1/2 =5rad/sec  
K E max = 1 2 (1) ω 2 A 2 = 1 2 25 A 2 =50J or A=2m  
U A/2 = 1 2 K x 2 = 1 2 (25)(1)=12.5J  
V A/2 =ω A 2 x 2 1/2 =5 3  
K A/2 = 1 2 m v 2 = 1 2 (1) (5 3 ) 2 =37.5J  
 
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring