Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In the system shown below, friction and mass of the pulley are negligible. Find the acceleration (in m/s2 ) of m2 if m1=300g,  m2=500g and F = 3.4 N

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 2.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

When the pulley moves a distance d, m1 will move a distance 2d. Hence m2 will have twice as large an acceleration as m2 has. 

Also because the total force on the pulley must be zero,T1 = (T2/2)

Question Image

For mass m1, T1 = m1 (2a)  … (i)

 For mass m2, F – T2 = m2(A) … (ii)
Putting T1T22  , (i) gives T2 = 4m1

Substituting in equation (ii), F = 4m1a + m2a = (4m1 + m2)a 

Hence a=F4m1+m2=3.44(0.3)+0.5=2m/s2

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring