Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In the Young’s double slit experiment, separation between the two slits is 0.9 mm, and the fringes are observed one metre away, if it produces the second dark fringe at a distance of 1 mm from the centreal frings, then wavelength of the monochromatic source of light used is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

600 nm

b

450 nm

c

400 nm

d

500 nm

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Given d = 0.9 mm =0.9×103m  ; D = 1 m;
Distance between the second dark fringe and central fringe x2=1mm=103m and number of dark fringe n=2. We know from the Young’s double slit experiment that distance between second dark fringe and central fringe x2=2n1Dλ2d or
 λ=2dx22n1D = 2×0.9×103×1032×21×1
6×107m=60mm
Hence, the correct answer is option (d).
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring