Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

In Young’s double slit experiment, blue-green light of wavelength 500nm is used. The slits are 1.20 mm apart, and the viewing screen is 5.40 m away from the slits. What is the fringe width.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

6.2 mm    

b

4.2 mm

c

2.25 mm

d

1.25 mm

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

d = 1.20\,mm = 1.20 \times {10^{ - 3}}m\

\lambda = 500nm = 500 \times {10^{ - 9}}m,\,D = 5.40\,m\

Fringe\,\,width\,\,\beta = \frac{{\lambda D}}{d} = \frac{{500 \times {{10}^{ - 9}} \times 5.40}}{{1.20 \times {{10}^{ - 3}}}}\

= 2.25 \times {10^{ - 3}}m = 2.25\,mm\

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring