Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Initial velocity of the block  v¯=45i^ while external force on it is  F¯=25(i^). It coefficient of static and kinetic friction are 0.3 and 0.2 respectively. Then distance travelled by the block in 12 sec. (g=10 m/s2) is: 

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 225.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Net retardation  a=fext+μkmgm=4.5
If body stop at time t, then 
V=u+at 0=454.5t   t=10sec

When block stops, Fext will try to bring the block back ward while frictional force will oppose its motion, since block is stationary therefore at this moment, frictional force will be static. Whose maximum value will be  μsmg=30N. Since static frictional force is self adjusting therefore it will be 25 N and block will not move after t=10 sec.

Distance travelled in the 10 seconds is 

s=4522×4.5=225 m

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring