Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Initially spring in its natural length. Now, a block of mass 0.25 kg is released, then find out the value of
maximum force exerted by system on the floor. [AIIMS 2019]

Question Image

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

20 N

b

30 N

c

15 N

d

25 N

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

If x be the compression in the spring, when a block of 0.25 kg is released.
From law of conservation of energy,
Potential energy of spring = Potential energy of block

12kx2=mgx

where, k is force constant of spring,

kx=2mg=2×0.25g

kx=0.5 g

  Force applied by the spring on the block,  F=kx=0.5 g

Question Image

From free body diagram.

 Maximum force by system on the floor,

N=F+2 g=0.5 g+2 g=2.5 g

g=10 ms-2

             = 25N

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring