Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

It is proposed to use the nuclear fusion reaction:
  12H+12H24He
in a nuclear reactor of 200 MW rating. If the energy from the above reaction is used with 25 percent efficiency in the reactor, how many grams of deuterium fuel will be needed per day? (The masses of   12Hand  24He are 2.0141 atomic mass units and 4.0023 atomic mass units respectively).

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 119.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

detailed_solution_thumbnail

Mass defect in the given nuclear reaction :
Δm = 2(mass of deuterium)(mass of helium)          =2(2.0141)(4.0026)=0.0256
Therefore, energy released
ΔE=(Δm)(931.48)MeV=23.85MeV          =23.85×1.6×1013J=3.82×1012J
Efficiency is only 25% therefore,
25%ofΔE=(25100)(3.82×1012)J=9.55×1013J
i.e, by the fusion of two deuterium nuclei,  9.55×1013J energy is available to the nuclear reactor.
Total energy required in one day to run the reactor with a given power of 200 MW:
 Etotal=200×106×24×3600=1.728×1013J
  Total number of deuterium nuclei required for this purpose
n=EtotalΔE/2=2×1.728×10139.55×1013    =0.362×1026

Mass of deuterium required = (Number of g-moles of deuterium required) ×2g

=(0.362×10266.02×1023)×2=120.26g.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
It is proposed to use the nuclear fusion reaction:  12H+12H→ 24Hein a nuclear reactor of 200 MW rating. If the energy from the above reaction is used with 25 percent efficiency in the reactor, how many grams of deuterium fuel will be needed per day? (The masses of   12H and  24He are 2.0141 atomic mass units and 4.0023 atomic mass units respectively).