Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Light of intensity 10-5Wm–2 falls on sodium photo cell of surface area 2cm2 and work function 2eV. Assuming that, only top 5 layers of sodium absorbs the incident energy and effective atomic area of the incident energy and effective atomic area of sodium is 10-20 m2, the time required for photo emission in wave picture of light is nearly

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

12yr

b

12s

c

12h

d

1012s

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Number of the electrons in 5 layers is given as: 5× area of one layer  Total atomic area  =5×2×104m21020m2=1017 Incident power is given by: P=I×A 105×2×104m2=2×109 In the wave picture, incident power is uniformly absorbed by all the electrons continuously. Consequently, energy absorbed per second per electron: E= Incident Power  No. of electrons =2×1091017=2×1026W Time required for photoelectric emission: 2×1.6×10192×1026=1.6×107s

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring