Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Light of wavelength λ is incident on a spherical zinc ball of radius 10m. The ball has a charge of 1 nC. The ball is in vacuum. The work function of zinc is 4 eV.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

If λ = 250 nm, electrons will come out of the ball but all of them will re-enter the ball.

b

If λ = 350 nm, electrons will not come out of the ball.

c

If λ = 300 nm, electrons will come out of the ball but all of them will reenter the ball.

d

If λ = 155 nm, electrons will come out of the ball but some of them will never re-enter the ball.

answer is B, C, D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

V=kQR=910=0.9VVS1=hCλϕ=12402504=0.96>0.9

same will escape.

VS2=12403004<0No electrons will come out.

VS3=12403004=0.13V Electrons come out & re enter 

VS3=12401554=4VMany will escape.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring