Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Light of wavelength 3500 Å is incident on two metals A and B whose work functions are 4.2 eV and 1.9 eV respectively. Which metal will emit photoelectrons? 

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

Neither A nor B

b

B

c

A

d

Both A and B

answer is B.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

λ=3500 Å=3500×10-10 m=3.5×10-7 m 

The energy of incident light is given by E=hcλ 

E=hcλe eV

where h=6.6×10-34Js is the Planck's constant, c=3×108 m/s is the speed of light in air and e=1.6×10-19C is the charge of electron. Substituting the values of h, c and e and solving we get E 3.55 eV.

Photoelectrons will be emitted from a metal if the energy of the incident light is greater than the work function. Since the work function of metal B is less than E, metal B will emit photoelectrons.

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring