Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Light with an energy flux of 16W/cm2  falls on a non reflecting surface at normal incidence. If the surface has an area of 20 cm2  , find the average force exerted on the surface during a 30 minute time span.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

1.2×102N

b

5.6×106N

c

1.06×106N

d

1.06×103N

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The total energy falling on the surface is
U=16×20×30×60
5.76×105J
        The total momentum delivered (for complete absorption) is
p=uc=5.76×1053×108
5.763×103
=1.92×103
The average force exerted=pt=1.92×1030.18×104=10.66×107
                                                     =1.06×106

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring