Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Methanol is used as a fuel in a fuel cell used for producing electricity from the following reaction CH3OH(l)+32O2( g)CO2( g)+2H2O(l)  calculate the efficiency of conversion of gibbs energy into useful work. From the following data (in percentage) ΔfG0-CO2=-394.36 kJ/mol;H2O=-237.13 kJ/mol  CH3OH=-166.27 kJ/mol;O2=0 kJ/mol Standard enthalpy of combustion of CH3OH is -726 kJ/mol

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 96.7.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

ΔfG0 of the reaction =ΔGP0-ΔGR0=-702.35 kJ/mol

Efficiency of conversion of gibbs energy into useful work.

=ΔfG0ΔH0×100=-702.35-726×100=96.7%

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring