Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Microwave telephonic link operating at the centre frequency of 10 GHz has been established. If 4 % of this is available for microwave communication channel, then no channels can be granted. If each telephone is allotted a bandwidth of 8 kHz is  P×103 then P is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 50.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Microwave frequency used  = 10 GHz
                                                       =10×109Hz
                                                       =1010 HZ
 Total band width of channel = 4 % of  1010
                                                          =4×108  HZ
    Band width per channel    =8×103  HZ
                             No of channels  =Total band widthBand width per channel 
                                                              =4×1088×103=0.5×105=50×103
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring