Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

MnO2  on ignition converts into Mn3O4 . A sample of pyrolusite having 75% MnO2 ,20% inert impurities and rest water is ignited in air to constant mass . What is the % of Mn in the ignited sample?(atomic mass of Mn=55)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

55.24 %

b

37%

c

24.6%

d

74.05%

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let the mass of sample is x gms mass of MnO2  is 0.75 x gm. Moles of  MnO2=0.75x87,mass of 
Mn=0.75x87×55=0.47x
3MnO2Mn3O4+O2
Mass of Mn3O4 produced  =0.7587×13×229=0.658xgm
Total mass of residue =0.658x+0.2x (mass unpurified)
% Mn in residue  =0.474x0.858x×100=55.24
 

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring