Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Molar enthalpy change for vapourisation of 1 mole of water at 1 bar and 100°c is 41KJ mol-1. Calculate the internal energy change, when 1 mole of water is vaporised at

1bar pressure and 100°c.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

44.904 KJ mol-1

b

37,904 J mol-1 

c

41 KJ mol-1

d

37.904 J mol-1

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

H2O(l)H2O(g) H=U+ngRT U=H-ngRT Given, H=41×103 J mol-1 , T=100°+273=373K  U =41×103-1(8.3)373           =41×103-3.096×103=37.904×103J mol-1

Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Ready to Test Your Skills?

Check your Performance Today with our Free Mock Test used by Toppers!

Take Free Test

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring